STEPINCU U POHODE

Kada bi ti netko, dragi čitaoče, rekao da kreneš u pohode našem blagopokojnom kardinalu Stepincu – kuda bi krenuo? Prva pomisao bi bila naša zagrebačka Katedrala. Drugi bi bio Krašić, gdje je kardinal rođen i gdje je proveo mnoge godine u zatočeništvu.  No, postoji na području grada Zagreba još jedno mjesto na koje možeš doći i pomoliti se pred kardinalovim kipom, a o kojem malo ljudi zna. A još manje ih zna da su za postojanje tog mjesta zaslužni naši Kustošijanci – članovi zbora naše crkve Sv. Nikola Tavelić  te članovi planinarskog društva „Stanko Kempny“. Sada ste već sigurno nestrpljivi i želite znati gdje se to malo svetište nalazi?!  Pa na Sljemenu, na našoj Zagrebačkoj gori, na putu kojim je kardinal Stepinac hodočastio u Mariju Bistricu.
Prethodnica gradnji kapelice bilo je osnivanje prve planinarske i vjerske obilaznice, tzv. „Zagrebačkog  romarskog  puta“. Na jednoj točki tog puta, na Rumlecu, gdje se nalazi mali izvor i odmorište, „Kempnyjevci“ su prvo postavili križ kod kojeg suse ljudi zaustavljali u molitvi i kao znak svog bivanja ovdje ostavljali su kamenčiće. Ti su kamenčići ugrađeni u temelje kapelice.  Iako su u gradnji sudjelovali mnogi članovi zbora i društva, posebno bih naglasila neizmjerni angažman našeg, na žalost, pokojnog člana Milka Grašovca, njegovog brata Ive te tadašnjeg predsjednika PD „Stanko Kempny“ Milana Belušića. Kapelicu je  14.10.2018., posvetio naš tadašnji župnik, velečasni  Božidar Tenšek, no to njen najsrčaniji graditelj Milko Grašovec, na žalost, nije doživio.
Ove se godine hodočastilo Stepincu u subotu, 12.10.2019. Želja je bila obilježiti godišnjicu posvećenja i prisjetiti se našeg Milka. Hodočašće je predvodio novi  kustošijanski župnik, velečasni  Ljubomir Vuković, a misa je počela točno u podne.
Moj muž i ja krenuli smo na hodočašće iz Bidrovca pa preko planinarskog doma na Gorščici do Rumleca. Za to nam je trebalo oko 3 sata hoda. Na Rumlecu smo zatekli  radosne i raspjevane hodočasnike. Nakon mise svi smo se uputili do nedalekog planinarskog doma Gorščica, gdje smo se okrijepili . Veselu družinu prvi je napustio naš velečasni, zbog obaveza koje je taj dan još imao. Oko 15 sati krenuli smo i mi lagano natrag prema Bidrovcu, umorni, ali zadovoljni  zbog lijepo provedenog dana.
Pozivam vas, dragi Kustošijanci da i vi obučete čvršće cipele ili tenisice i uputite se jednom od sljemenskih staza prema Rumlecu, odajući tako počast ne samo našem blaženom kardinalu Stepincu, nego i našim Kustošijancima, koji su, ne žaleći truda, vremena i materijalnih sredstava, s puno ljubavi izgradili ovaj mali biser.
                                                                                              Tatjana Kvočić